Polecamy...

Dodatki piwowarskie - do czego służą

8 czerwca 2016

Lubisz upały w lecie? Jeśli tak, to zapewne nie przeszkadza Ci także wygrzewanie się na gorącym piasku. Jednak nie wszyscy to lubią, gdyż dla niektórych, upały mogą być uciążliwe i powodować więcej szkód jak pożytku.

Aby nieco złagodzić prażące słonice, próbujemy się chłodzić. Najczęściej w tym celu jedziemy nad wodę, aby się wykąpać, kupujmy basen, jedziemy nad morze oraz jemy dobrze znane lody. Jednak nie wszyscy mają takie sposoby. Niektórzy wola stare, dobre, tradycyjne i orzeźwiające piwo. Nie wszyscy lubią jego smak, ale ci, co tak, to mają doskonały sposób na schłodzenie się podczas 40-stopniowego upału w letnie dni.

Jeśli lato jest szczególnie gorące, to woda bardzo szybko z nas wyparowuje, więc ciągle musimy uzupełniać niedobory jej pod postacią czegoś zimnego. Dlatego, musimy ciągle jeździć do sklepu p nasze piwo. Jeśli dodatkowo ciągle jest u Ciebie ktoś znajomy, to też chcesz go poczęstować, więc kupujesz podwójną porcję. Jak weźmiemy pod uwagę, że niekiedy są upały już od połowy maja przynajmniej do połowy września, to może Ci wyjść dość duża suma, którą wydasz na ochłodzenie się. Dlatego, aby nie wydawać takich sum na piwo, powinieneś sam je przygotować. I tu pojawiają się pytania, które towarzyszą każdemu początkującemu: czy to jest legalne? Czy będę potrafił to zrobić? Gzie ja dostane takie składniki? A co z profesjonalnym sprzętem? Każde to pytanie jest oczywiście całkowicie na miejscu, ale nie masz się, czego, ponieważ, po pierwsze, owszem jest to legalne w naszym kraju, no, chyba że zaczniesz sprzedawać swój wyrób, wtedy już nie. Po drugie zrobienie jest bardzo proste. Po trzecie składniki znajdziesz w sklepie, ponieważ nie trzeba nic nadzwyczajnego. No i ostatnie pytanie. Sprzęt składa się z dużego, w miarę nowego, wyczyszczonego i odtłuszczonego garnka, termometru oraz brekwitu.

Szybciej, łatwiej i smaczniej

Jeśli zrobisz własne piwo, to Ty decydujesz, co się w nim znajdzie, jak ono będzie smakować, a także jak długo będzie ważone. Jeśli masz tak duże pole do popisu, to pierwsze warzenie powinieneś przeprowadzić według wskazówek. Za drugim razem, możesz już zająć się dodatkami i trochę pokombinować. Dodać możesz glukozę krystaliczną, która przyśpieszy fermentację, poprawi aromat oraz smak, a także jego wygląd, będzie znacznie czystszy. Laktoza Vinoferm, także może się sprawdzić do dosładzania piwa. Jest to inaczej cukier, który jest niefermentowalny przez drożdże piwowarskie. Bardzo ciekawym dodatkiem jest także mech irlandzki, czyli wodorost. Pomoże on rozłożyć białka, które znajdują się w beczce. Dzięki temu na zimno nie będzie nasze piwo mętnieć.

 

 

To może Cię zainteresować